Kodėl būtina gydyti dantų kanalus?
Dantų skausmas yra dažniausia greito apsilankymo pas odontologą priežastis. Jei simptomai atsiranda kartais, pavyzdžiui, geriant šaltus gėrimus ar valgant saldžius užkandžius, tikėtina, kad yra pradinis pulpitas. Šiame etape odontologas sugeba išgydyti dantį, išlaikydamas jo gyvybingumą. Jei skausmas pasireiškia dažnai, valgant, kandant ar net skalaujant burną vandeniu, jei jį lydi galvos skausmas, karščiavimas, nemalonus kvapas, labai tikėtina, kad pacientą kamuoja negrįžtamas pulpitas ir netgi plintantis uždegimas į dantį supančius audinius. Norint išlaikyti dantį burnoje, reikės endodotinio (šaknies kanalo) gydymo.
Šaknų kanalų gydymas, dar vadinamas endodontiniu gydymu, daugeliui pacientų yra vienintelis būdas išsaugoti skaudantį dantį.
Endodontai taip pat atlieka šaknies kanalų gydymą, kai šaknies kanalai yra neužbaigti. Kartais reikia atlikti pakartotinį šaknies kanalo gydymą Patartina, kai:
- šaknų kanalai yra prastai užpildyti,
- pokyčiai matomi šaknies viršūnėje (rentgeno nuotraukoje),
- pacientas jaučia tokio danties skausmą.
Norint nustatyti tinkamą diagnozę, reikia atlikti rentgeno nuotrauką. Jos pagrindu gydytojas įvertina ligos sunkumą, taip pat dantų kanalų formą ir padėtį. Nuotrauka taip pat leis nustatyti, ar infekcija liko danties viduje, ar išplito į dantį supantį kaulą. Peržiūrėjęs nuotrauką, endodontas, naudodamas specialią įrangą, atidaro dantį ir pašalina negyvus audinius ir dezinfekuoja užkrėstą zoną.
Atsižvelgiant į tai, kad šaknies kanalų gydymui reikalingas išskirtinis tikslumas, vizito metu endodontas naudoja chirurginį mikroskopą, kurio dėka jis gali pamatyti, pavyzdžiui, įgimtas anomalijas ir dirbtines kliūtis šaknies kanaluose.
Šaknies kanalo gydymas leidžia išsaugoti net ir pažeistus dantis, pašalinant uždegimą iš dantų kanalų ir užpildant juos atitinkama medžiaga.
Dantų skausmas yra pavojaus signalas ir tuo pačiu pranešimas, kad reikia kuo greičiau pradėti gydymą, kad būtų išsaugotas sergantis dantis.