Finansai,  Verslas

Pagalba besivystančioms šalims: problemų vis dar yra

es paramaPasaulyje yra daug valstybių, kuriose gyvenimas nesiklosto taip sklandžiai kaip norėtųsi. Ten vyrauja kariniai susirėmimai, skurdas, badas ir ligos. Kovoti su šiomis negandomis nelengva, ypač kai valstybė neturi nei žmogiškųjų, nei finansinių išteklių. Todėl į pagalbą ateina įvairios tarptautinės organizacijos. Būtent jos, vystomojo bendradarbiavimo dėka, stengiasi pagerinti besivystančių šalių padėtį.

Priklausomai nuo paramos davėjo ekonominio pajėgumo, pasaulėžiūros ir tikėjimo vienų ar kitų priemonių efektyvumu, įvairiose šalyse keliami skirtingi vystomojo bendradarbiavimo tikslai, tačiau dažniausiai tai būna: kova su badu, skurdu, mirtingumu. Daug dėmesio skiriama žmogaus teisėms, lyčių lygybei, demokratinių idėjų sklaidai. Vienos didžiausių tarptautinių organizacijų, padedančių besivystančioms šalims yra ES, JTO, NATO, UNICEF, UNESCO, PSO, FAO ir daugelis kitų.

Europos Sąjunga yra viena iš pagrindinių tarptautinių organizacijų, dalyvaujančių vystomojo bendradarbiavimo programose. ES vystomojo bendradarbiavimo politika apima išorinės politikos sritis, vykdomas greta užsienio, saugumo ir prekybos politikos. Pagrindinis ir svarbiausias šios politikos tikslas – panaikinti skurdą pasaulyje, skatinant darnų vystymąsi. ES iki šiol yra didžiausia pasaulio donorė, skirianti per 50 procentų visos paramos lėšų. Nors nuo 2009 metų ES parama vystymuisi mažėja, tačiau Europos Sąjunga vis dar išlieka viena pagrindinių rėmėjų.

Viena pagrindinių organizacijų, pradėjusių idėją remti besivystančias, skurdžias šalis buvo Jungtinės Tautos. Dar 1970 m. JTO išsikėlė tikslą, kad 0,7 % nacionalinių pajamų būtų skiriama vystomojo bendradarbiavimo plėtrai. Šiuo metu JTO yra įkūrusi apie dvidešimt specialiųjų agentūrų, tokių kaip UNICEF, UNESCO, PSO, FAO, kurios rūpinasi įvairiomis problemomis. Pastaraisiais metais galima pastebėti teigiamus rodiklius ir sparčią pažangą. Per pastarąjį dešimtmetį pasaulio ekonominė padėtis pagerėjo. Kai kurios besivystančios šalys, kaip Kinija, P. Korėja ar Meksika pačios tapo paramos teikėjomis ir svarbiomis partnerėmis vystomajame bendradarbiavime. Nepaisant to, dar daugelyje pasaulio regionų, ypač Afrikoje, vyrauja skurdas ir badas. Ten daug žmonių kenčia dėl nestabilios politikos, blogos ekonominės padėties.

Palikti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.